Onsdag eftermiddag fik Østjyllands Politi en anmeldelse fra en 87-årig kvinde fra Højbjerg, der var blevet udsat for svindel. Kvinden var ved 16-tiden blev ringet op på sin fastnettelefon fra ukendt nummer. En mand fortalte hende, at der var noget galt med hendes konto i Nordea Bank.
Hvad kan tage din opmærksomhed, når du kører bil?
Onsdag modtog Østjyllands Politi to anmeldelser fra ældre kvinder, der var blevet udsat for bedrageri, hvor gerningsmanden-/mændene benyttede samme fremgangsmåde.
Flere tilfælde er registreret i Næstved, Fredericia og Kastrup.
Flere tilfælde er registreret i Næstved, Fredericia og Kastrup.
Mandag kl. 16.03
På denne side kan du som borger i Sabro og omegn løbende finde opdateringer om aktuelle hændelser og myndighedernes arbejde i lokalområdet. Vi samler informationer fra officielle kilder som politi, beredskab og andre relevante myndigheder, herunder Østjyllands Politi. Her kan du typisk læse om udrykninger, døgnrapporter, politiets indsats, samt hændelser hvor alarm 112 er blevet kontaktet. Det kan for eksempel være opdateringer om brand, ulykke, ambulancekørsel eller indsats med helikopter, når sådanne situationer opstår i dag eller i den nærmeste tid.
Vi formidler også generelle oplysninger fra politirapporten og døgnrapporten, så du kan få et overblik over, hvad der rører sig i lokalområdet. Vores mål er at give dig et sagligt og opdateret billede af myndighedernes arbejde, uden at gå i detaljer med konkrete sager eller hændelser. På den måde kan du som borger holde dig informeret om relevante begivenheder, der kan have betydning for din hverdag.
Siden opdateres løbende med nyt om udrykning, politiarbejde, brand, ambulance og andre hændelser i Sabro og omegn, så du altid kan holde dig orienteret om, hvad der sker i dit lokalområde.